Jak zachránit tonoucího, aniž bychom ohrozili vlastní život?


Dne:12.07.2019 | autor: Monika Vojáčková

Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes

Zdroj: ČT

Jak zachránit tonoucího, aniž bychom ohrozili vlastní život? Třeba pomocí PETky

Období letního koupání a vodáckých dobrodružství na řekách je tu. Vite ale, jak zachraňovat tonoucího v divoké vodě? Zásadně z břehu, pomocí lana. Pokud se vrhnete do vody bez jištění, riskujete vlastní život.

Podat, anebo hodit. To je podle vodních záchranářů první způsob, jak zachraňovat tonoucího.

V žádném případě se bezhlavě nevrhejte do vody také, v divoké řece vám rychle dojdou síly a třeba pod jezem s největší pravděpodobností zůstanete bezmocně také. Ideální je hodit tonoucímu lano a hodně s ním komunikovat. Hasiči a vodní záchranáři jsou samozřejmě vybaveni, ale v reálu je třeba hodně improvizovat. Možné je například na kus špagátu připevnit PET lahev a tu hodit tonoucímu.

"Když to tomu člověku hodím, tak on ji vidí a může se toho chytnout a nadnáší to," vysvětluje Jakub Hlavsa, instruktor Vodní záchranné služby ČČK.

Nejnebezpečnějších jezů je v Česku 150. Vodákům komplikují cestu i stavby, které signaluzují varovné cedule a žluté bojky, u kterých by vodáci měli vystoupit a přenést loď (více najdete v reportáži České televize).

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Pozor na svíčky, prskavky a další vánoční dekorace. Můžou vás stát život

Adventní věnce Adventní věnce plněné pilinami a bez nehořlavých podložek jsou určeny pouze k dekoraci a svíčky na nich bychom nikdy neměli zapalovat.…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2024 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ Kontakt | Nastavení cookies