*

Jak zachránit tonoucího, aniž bychom ohrozili vlastní život?


Dne:12.07.2019 | autor: Monika Vojáčková

Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes

Zdroj: ČT

Jak zachránit tonoucího, aniž bychom ohrozili vlastní život? Třeba pomocí PETky

Období letního koupání a vodáckých dobrodružství na řekách je tu. Vite ale, jak zachraňovat tonoucího v divoké vodě? Zásadně z břehu, pomocí lana. Pokud se vrhnete do vody bez jištění, riskujete vlastní život.

Podat, anebo hodit. To je podle vodních záchranářů první způsob, jak zachraňovat tonoucího.

V žádném případě se bezhlavě nevrhejte do vody také, v divoké řece vám rychle dojdou síly a třeba pod jezem s největší pravděpodobností zůstanete bezmocně také. Ideální je hodit tonoucímu lano a hodně s ním komunikovat. Hasiči a vodní záchranáři jsou samozřejmě vybaveni, ale v reálu je třeba hodně improvizovat. Možné je například na kus špagátu připevnit PET lahev a tu hodit tonoucímu.

"Když to tomu člověku hodím, tak on ji vidí a může se toho chytnout a nadnáší to," vysvětluje Jakub Hlavsa, instruktor Vodní záchranné služby ČČK.

Nejnebezpečnějších jezů je v Česku 150. Vodákům komplikují cestu i stavby, které signaluzují varovné cedule a žluté bojky, u kterých by vodáci měli vystoupit a přenést loď (více najdete v reportáži České televize).

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Použití pásů zvýší šanci na přežití 14krát

Víte, že nepřipoutaní řidiči umírají 14x častěji než ti připoutaní. Nepřipoutaní cestujících na předních sedadlech umírají 6x častěji než připoutaní a…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2020 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ Kontakt