*

Jak předejít dopravní nehodě a problémům, které by jejím následkem mohly nastat?


Dne:13.04.2020 | autor: placená inzerce

Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes

Jak předejít dopravní nehodě a problémům, které by jejím následkem mohly nastat?

Dopravní nehody řidiče na silnicích potkávají prakticky každý den. Podle dat Světové zdravotnické organizace každoročně na silnicích zemře 1,35 milionů lidí a dá se předpokládat, že s narůstajícím provozem tyto počty ještě stoupnou. V mnoha případech se do nich řidiči připletou bez jakéhokoliv vlastního zavinění, tedy kvůli nepozornosti či nedbalosti jiného řidiče. Vždy ale existuje nějaký viník a my vám poradíme, jak se vyhnout tomu, abyste se jím stali i vy.

A vezmeme to hezky od začátku, čímž nemáme na mysli moment, kdy usednete za volant, ale i chvíle, které mu předcházejí. Jak nás všechny učili v autoškole, před jízdou je potřeba vůz zkontrolovat, abychom měli jistotu, že je vše v pořádku. Zejména důležitá je funkčnost světel, kterými ostatním řidičům dáváte najevo, že brzdíte nebo se chystáte odbočovat či couvat. Po usednutí za volant je také třeba počkat, zda zhasnou všechny kontrolky.

Porušování dopravních předpisů se nevyplácí

Není žádným překvapením, že hlavní příčinou většiny dopravních nehod u nás i ve světě je nesprávný způsob jízdy - podle údajů zveřejněných Policií České republiky se jednalo o 67,7 % všech případů. Nejčastěji k nehodám dochází zejména kvůli tomu, že řidiči nevěnují dostatek pozornosti řízení. Na druhém místě pak byl špatný postup při zatáčení nebo couvání a za ním další možnosti nesprávného chování za volantem jako třeba nevyměřené předjíždění.

V mnoha případech dochází ke kolizím také z toho důvodu, že řidiči nedodržují bezpečnou vzdálenost od vozidla před nimi. Pro řadu účastníků provozu se za volantem stává osudným porušování dopravních předpisů. V této kategorii jsou nejčastějšími prohřešky nedodržování rychlosti, nedání přednosti v jízdě a řízení pod vlivem alkoholu a drog. Poslední položka měla v minulém roce na svědomí 53 životů.

Předvídavost a chladná hlava je naprostý základ

Je jasné, že čerstvý absolvent autoškoly se v provozu ještě tak úplně necítí. Nicméně s dostatečným počtem najetých kilometrů už se pro ně fungování v provozu stává každodenním chlebem, což má své výhody, ale i nevýhody. Jestliže totiž nabydou až příliš velkého sebevědomí, mohou začít jednat až příliš zbrkle - například při vjíždění do křižovatek nebo již zmíněném předjíždění.

Jestliže si však zachovají zdravý přístup, mohou ze svých zkušeností v provozu benefitovat. Věnováním pozornosti tomu, jak se ostatní řidiči chovají na vozovce, se totiž naučíme předvídat, jak budou ostatní účastníci provozu v určitých situacích reagovat. Díky tomu se můžeme vzniku nehody často úspěšně vyhnout nebo její následky vlastní iniciativou alespoň zmírnit.

Buďte připraveni na vše

Ať už se budete snažit jakkoliv, často se dopravní nehodě stejně nevyhnete. Stačí, abyste se málo vyspali nebo se ztratili ve svých myšlenkách a během pár vteřin se situace zvrtne a vy ani nevíte, jak se to stalo. Proto je třeba s takovými situacemi předem počítat a mít správně sjednané pojištění odpovědnosti z provozu vozidla neboli povinné ručení. Právě ono totiž zajistí, že škody způsobené při nehodě nebudete muset platit z vlastní kapsy.

Aby to tak ale skutečně bylo, neměla by pro vás při sjednávání být rozhodujícím faktorem pouze cena povinného ručení, ale také jeho podmínky. Velmi důležité jsou pro vás jako viníka především limity pojistného plnění. Minimum je stanovené zákonem na 35 milionů korun, a to jak na škody na zdraví, tak i na majetku. Vzhledem k tržním cenám se nám tato částka zdá vysoká a tím pádem i dostačující, nicméně opak může být pravdou.

Představte si například to, že zapříčiníte nehodu, ve které dojde k poškození kamionu plného nákladu a ještě k tomu také k těžkému zranění některého ze zúčastněných. Škoda na vozidlech, nákladu a k tomu ještě léčebné výlohy poškozených může minimální limit snadno přesáhnout, což by pro vás znamenalo několikamilionový dluh. Proto je lepší se předem chránit a nastavit si limity o něco vyšší - některé pojišťovny mají maximum nastavené na 100 milionů a nově i 250 milionů korun.

zdroj foto: pexels.com

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Od pondělí hrozí pokuta, nezapomeňte na elektronickou dálniční známku

Nedělí 31. ledna po čtvrtstoletí definitivně končí éra papírových dálničních známek. Do konce ledna platily ještě staré roční. Nově už budou dálnicím vévodit…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2021 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ Kontakt