Jak předcházet dopravním nehodám?


Dne:16.09.2021 | autor: placená inzerce

Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes

Jak předcházet dopravním nehodám?

V roce 2020 došlo na českých silnicích ke 94 794 nehodám, lehce zraněných bylo 20 880 osob, těžkých zranění bylo 1807, zemřelo 460 osob. Ve srovnání s rokem 2019 jde o významný pokles, musíme ale brát do úvahy to, že kvůli pandémii se jezdilo mnohem méně. I tak je šance, že se stanete účastníky nehody na silnici, poměrně vysoká. Proto je třeba tuto možnost vzít do úvahy pokaždé, když vyjíždíte a díky tomu nehodě včas zabránit.

Seďte dobře

Mnozí řidiči jsou zvyklí si za volantem ulevovat, různě se povalovat a ležet. To brání ve správném výhledu, zároveň také nedává řidiči možnost reagovat včas. Nastavte si sedačku tak, aby opěradlo svíralo s podsedákem pravý úhel a vy jste seděli skutečně vzpřímeně. Ruce na volantu by měly vždy svírat klasickou pozici tři čtvrti na dvanáct, řiďte oběma rukama, nepovalujte se po volantu a volant drže pevně, ale ne křečovitě. Podívejte se na to, jak sedí závodní jezdci. Ti by vám měli být příkladem.

Sjednejte si havarijní pojištění

Dnes už neplatí, že havarijní pojištění se hodí jen a pouze pro zcela nové a drahé vozy. Pojištění se uzavírá se spoluúčastí, takže ho lze nastavit tak, aby pro vás mělo skutečně smysl. Kalkulačka havarijního pojištění pomůže ke zjištění nabídek, stačí zadat registrační značku vozidla a rodné číslo pro zjištění bonusů a průběhu bezškodního období. Během chvíle obdržíte nabídku výhodného pojištění, které můžete uzavřít sami online.

Jste začátečníci? Nenechte si narůst křídla brzy

Mnozí řidiči začátečníci po roce opatrného řízení se domnívají, že jsou králové silnic a že si mohou dovolit jezdit vysokou rychlostí, předjízdět a provádět nejrůznější nebezpečné manévry. Opatrnost je ale na místě ještě mnohem delší dobu. Ze statistik vyplývá, že nejčastěji totiž bourají právě začínající řidiči, a to do věku 24 let. Ti totiž způsobují každou desátou nehodu. Za začátečníka je tedy třeba se považovat několik let poté, co obdržíte řidičský průkaz, a tomu přizpůsobit styl své jízdy.

Pozorujte provoz a předvídejte

Sledujte vždy provoz kolem vás, čas od času mrkněte do zpětných zrcátek a buďte informováni o podezřelém chování na silnici. Dbejte na dodržování bezpečné vzdálenosti a známé pravidlo dvou sekund. Nepozornost na silnici je příčinou zhruba pětiny všech dopravních nehod. Přitom právě tuto příčinu lze snadno odstranit. Stačí se nenechat rozptylovat, například rádio si naladit ještě před vyjetím, nebo navigaci nastavit ještě doma.

Nepojízdné auto je třeba zabezpečit

Pokud je vaše auto nepojízdné a vy ho musíte zastavit na silnici, zabezpečťte vozidlo výstražnými světly a trojúhelníkem a předejděte tomu, aby do vás narazilo další vozidlo. Pokud se tak stane a není nikdo zraněný, sepište záznam o nehodě. V případě, že řidič od nehody ujel, zapamatujte si jeho registrační značku. Mnozí řidiči se táží, zda je možné vyhledávání majitele podle SPZ. Jméno a adresu majitele kvůli ochraně údajů najít může jen policie, vy ale můžete zjistit z veřejně dostupných registrů, které se dozvíte z odkazu, zda má majitel vozu uzavřené povinné ručení a u které pojišťovny.

Autor: Michaela Kadlecová

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Chystáte se k moři? Zrádné zpětné proudy vás mohou stát život

Do zpětného proudu se dostanete lehce, ani nebudete vědět jak. Sice budete plavat směrem k pobřeží, ale proud vás bude odnášet dál do moře a pobřeží se vám…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2024 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ Kontakt | Nastavení cookies