Jak je to s povinností přezout na zimní pneumatiky? A na co při přezouvání myslet?


Dne:23.11.2020 | autor: placená inzerce

Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes

Jak je to s povinností přezout na zimní pneumatiky? A na co při přezouvání myslet?

Každoroční výměna letních pneumatik za zimní je zase tady. Věděli jste ale, že povinnost přezout své auto neplatí vždy a všude? Zjistěte, jaké výjimky ze zákona existují, a rovnou si přečtěte, kdy je ten nejvyšší čas pořídit si nové zimní pneu.

Je nutné přezouvat na zimní pneumatiky?

Podle zákona mají všichni řidiči povinnost přezout svůj vůz na zimní pneu v období od 1. listopadu do 31. března. Tato povinnost ale platí pouze za předpokladu, že se na silnici nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza. V opačném případě se pokuty za jízdu v nepřezutém autě bát nemusíte.

Pozor na „zimní výbavu“

Kde vám naopak pokuta za nepřezutí hrozí, a to ve výši až 2 000 korun, jsou úseky s dopravní značkou zimní výbava. Jedná se o modrou značku s vyobrazeným autem a sněhovou vločkou. V těchto oblastech, kterých se v České republice nachází něco málo přes stovku, platí povinnost zimních pneumatik dokonce celoročně. V některých případech bývá dopravní značka doplněna o časové období, které určuje její platnost.

 

Proč se zimní pneu vyplatí?

Zimní pneumatiky poznáte jednoduše podle označení M + S (mud and snow) a symbolu sněhové vločky. Na rozdíl od letních pneumatik jsou výrazně měkčí, což jim umožňuje snáze přilnout k vozovce, zlepšit tak jízdní vlastnosti a snížit brzdnou dráhu auta. I za velmi nízkých teplot jsou proto zimní pneumatiky bezpečnější nejen na sněhu a ledu, ale i na mokrých vozovkách nebo silnicích pokrytých z části rozpuštěným sněhem.


Pravidlo 4

Při přezouvání zimních pneumatik se vyplatí pamatovat na tři základní pravidla:

  • 4 mm – minimální povolená hloubka dezénu u zimních pneumatik. Čím je dezén vyšší, tím lepší jízdní vlastnosti pneumatika má;

  • 4 kola – při přezouvání měňte všechna čtyři kola;

  • 4 roky – maximální doba, po kterou by se zimní pneumatiky při běžném ježdění měly používat.


Jsou celoroční pneumatiky dobrou volbou?

Nebaví vás každoroční přezouvání pneumatik? Pak možná uvažujete nad koupí celoročních pneumatik. Mějte ale na paměti, že jak na suché, tak na mokré a zasněžené vozovce budou vždy vykazovat o poznání horší jízdní vlastnosti než pneumatiky sezónní. Pokud se rozhodnete pro pořízení celoročních pneumatik, například proto, že autem jezdíte sporadicky, vždy volte kvalitnější model od známého výrobce.


Čeká vás letos kromě přezutí také koupě nových zimních pneumatik? Projděte si širokou nabídku e-shopů na Heurece a vyberte si ty správné pneumatiky. Při rozhodování se vám vyplatí vycházet z žebříčku nejlépe hodnocených produktů, které mezi sebou můžete jednoduše porovnat. Pro porovnání se můžete podívat i na žebříček zimných pneumatik sestavený dle recenzí slovenských uživatelů na Heureka.sk.

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Náledí a námrazu na silnicích zvládnete nejen s vhodným obutím

„V roce 2019 bylo v důsledku vlivu námrazy, sněhu a náledí evidováno celkem 4 085 nehod. Usmrceno při nich bylo 11 lidí, těžce zraněno 51 lidí, více než 1…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2023 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ | Nastavení cookies Kontakt