Jak je to s používáním autožárovek


Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes

Stále častěji můžeme na silnicích potkávat vozidla, která mají až příliš ostré osvětlení vozu. nejde však o klasické xenonové osvětlení, nýbrž o jakousi jeho náhražku, která má zlepšit viditelnost. Je toto používání žárovek dovoleno?

Jak vybrat správnou žárovku pro auto?

V návodu k obsluze vozu, případně po vyjmutí doslouživší žárovky, zjistíte, jaký typ žárovky je ve vašem světlometu. U moderních aut s oddělenými světly pro tlumená a dálková světla to budou jednovláknové H7, u jednodušších světel dvouvláknové H4. Toto označení je uvedeno na krabičce i na patici žárovky.

Jak zjistím, jestli je žárovka homologovaná (schválená pro provoz)?

Na krabičce (nebo přímo na žárovce) musí být homologační značka ve tvaru E + číslo země (E4 je Holandsko, E7 ČR).  Bez prověření ovšem není poznat, zda žárovka prošla důkladnou kontrolou. Doporučuje se kupovat autožárovky známých značek nebo výrobců, kteří Vám mohou doložit ověření o schválení žárovek pro provoz na pozemní komunikaci. Pokud budete mít autožárovku, která není ověřená, můžete mít problémy na stanici technické kontroly.

Můžeme na auto namontovat modrou žárovku?

Nemůžeme! Jediná povolená barva světla na českých silnicích je bílá. Slabý nádech do modra je stále ve vlnovém spektru bílé barvy, sytě modrá baňka je vždycky špatně, takové žárovky navíc ani nefungují. Často se stává, že koupíte žárovku s modrou baňkou, třeba na internetu, a až doma zjistíte, že na krabičce je malá nálepka upozorňující, že ji nelze použít v silničním provozu. To v lepším případě, mnozí prodejci se s podobným sdělením neobtěžují. Každopádně, modrá světla smíte namontovat, pouze například když jezdíte rallyové závody mimo silnice.

Můžu nahradit žárovku xenonovou výbojkou ze sady, která se prodává na internetu?

V žádném případě! Sady obsahující skutečnou xenonovou výbojku nejsou pro provoz schváleny. Jediná možná varianta je použít takový typ žárovky, jaký uvádí v návodu výrobce vozidla. Pravý xenonový světlomet je speciálně uzpůsoben, musí mít například automatickou regulaci sklonu, a to běžná světla nemají. Při montáži je navíc třeba použít předřadník, zvyšující napětí pro napájení výbojky, což může působit vážné problémy v elektroinstalaci vozidla. Jedinou možností by bylo nechat vyměnit celé reflektory i s elektronikou, takováto přestavba však přijde zhruba na 20 až 50 tisíc korun podle typu automobilu.

Zdroj:
www.auto.idnes.cz

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Nehoda dvou cyklistek skončila zraněním. Jaké zásady dodržovat na kole?

"Podle prvotních informací se jednašedesátiletá cyklistka zřejmě plně nevěnovala řízení svého kola a přední částí narazila do cyklistky, která právě…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2023 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ | Nastavení cookies Kontakt