Hasicí přístroj do automobilu - ANO či NE?


Dne:17.01.2013 | autor: Kamil Štajgl

Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes

Nikomu tuto sitaci nepřejeme, ale její závažnost bychom neměli přehlížet. Řeč je o požáru automobilu, který může vzniknout takřka okamžitě a stejně tak rychle se z vašeho vozu stane ohořelé torzo. Prevence je jediná - hasicí přístroj.

O požárech automobilů toho v posledních dnech slýcháváme docela často. Není to nic výjimečného. V dnešní době jsou všechny moderní vozy vybaveny elektronikou, u které může dojít ke zkratu na elektroinstalaci nebo k poškození hadičky přívodu paliva a požár je na světě. V takovém případě celý automobil podlehne plamenům do dvou minut. Proto je určitě vhodné ve voze mít hasicí přístroj. Jeho cena se pohybuje kolem 220 Kč za 1 kg práškového. Hasicí přístroj ve spreji 400 ml přijde na 200 Kč.

Jaký hasicí přístroj vybrat?

Při výběru hasicího přístroje do automobilu je nejvhodnější volbou práškový hasicí přístroj. Stačit bude kilový nebo dvoukilový. Pěnový hasicí přístroj nebo ve spreji je rovněž vhodný, ovšem v zimě může zamrznout. Hasicí přístroj umístěte do míst, kde sedí řidič, tzn. připevnit se může k podlaze pod sedačkou, apod. V případě nehody vám totiž jeho bezprostřední blízkost může pomoc při rozbití okénka.

Co dělat v případě vzniku požáru

1) Pokud při jízdě ucítíte kouř, popřípadě uvidíte z motorového prostoru nějaký kouř, okamžitě s vozem zajeďte ke krajnici nebo zastavte na takových místech, kde to bude bezpečné.

2) Vypněte motor nebo pokud je vozidlo vybaveno dopojovačem baterie, ihned ho použijte

3) Vezměte hasicí přístroj a rychle opusťe vozidlo. Vizuálním pohledem zkontrolujte celý vůz a místa, ve kterých jste spatřili kouř

4) Pokud nemáte hasicí přístroj, můžete k uhašení použít deku, bundu nebo jakékoliv oblečení, kterým zasažený prostor přikrejete a zamezíte tak přístupu kyslíku

5) Pokud kouř stoupá z motorového prostoru, nikdy kapotu nezvedejte celou, ale jen ji mírně pootevřete a snažte se hasit místa zasažená požárem. Pozor na popáleniny od kapoty!

6) Snažte se někoho požádat o pomoc (řidiče, kolemjdoucí), aby ohlásili požár na linku hasičů 150 nebo 112.

7) Pokud je hasení požáru nad vaše síly, odstupte co nejdále od vozu a vyčkejte na příjezd hasičů

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Matka nechala batole v rozpáleném autě půl hodiny. I pár minut může dítě zabít

Pravděpodobně velkému neštěstí zabránili policisté, když ve středu rozbili okno vozidla s půlročním batoletem, jehož matka si dobrou půlhodinku zařizovala…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2024 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ Kontakt | Nastavení cookies