*

Filtr pevných částic: Proč je dobré ho mít?


Dne:31.01.2018 | autor: placená inzerce

Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes

Filtr pevných částic: Proč je dobré ho mít?

V současné době, pokud chce automobil projít emisní kontrolou STK, musí mít ve vozidle nainstalovaný filr pevných částic (nebo také DPF či FAP). Dnes již každé vyrobené auto s turbodieselem musí mít tuto součástku. Nově se tyto filtry montují i do vozidel s benzínovým motorem.  

Jakou funkci plní filtr pevných částic?

Tento filtr se používá ke snížení emisí výfukových plynů. Jeho funkcí je zachytávání rakovinotvorných pevných částic, které jdou ven výfukovou trubicí přímo do ovzduší. Tyto saze se mohou podílet na různých onemocněních a mohou způsobovat rakovinu. I proto se v dnešní době automobil bez filtru pevných částic při technické kontrole neobejde.

Jelikož se jedná o drahou součástku, mnoho lidí si vadný filtr z vozidla vymontuje a jezdí bez něj. Problém pak může nastat při nákupu ojetého vozu a lidé by si měli dát na to pozor. Nákup nového filtru se u některých vybraných modelů může pohybovat až v desítkách tisíc korun.

Co způsobuje zanesený filtr?

Jak již bylo zmíněno, filtr pevných částic slouží k zachytávání sazí, postupem času tak dochází k jeho zanesení a ztrátě funkčnosti. To se pak může projevit například na vyšší spotřebě vozu nebo vyšších otáčkách motoru.

Každé auto má v dnešní době kontrolku, která upozorní na problémy s filtrem. V takovém případě lze vyměnit filtr za nový. V 99% případů se však jedná pouze o zanesený filtr a může se tak využít čištění DPF. Tímto způsobem lze ušetřit větší finanční obnos.

Nepodceňujte rozsvícení kontrolky filtru na palubní desce a zkuste nejdříve metodu čištění filtru pevných částic. Pečujte o své auto a používejte pravidelné čištění vozu. Čisté auto vám prodlouží jeho životnost, ušetří čas i peníze.

 

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Bezpečnostní pás v autě: Jak správně připoutat děti či těhotné ženy

Zlepšovadla nejsou bezpečná Lidi v autech často využívají různé prvky pro to, aby je bezpečnostní pás netlačil nebo aby obešli pípání auta z důvodu…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2021 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ Kontakt