Údaje z registru vozidel či o STK jsou na internetu díky Datové kostce


Dne:30.12.2021 | autor: Monika Vojáčková

Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes

Zdroj: iDNES.cz

Údaje z registru vozidel či o STK jsou na internetu díky Datové kostce

Nově si můžete zjišťovat údaje z registru vozidel přes internet. Stát je zpřístupnil prostřednictvím nového projektu Datová kostka. Další novinkou je pak elektronické rozšíření dat z technických prohlídek vozidel. Informovalo o tom ministerstvo dopravy.

Projekt Datová kostka, který je přístupný na adrese dataovozidlech.cz, umožňuje motoristům si vyhledat podle zadaných parametrů vybrané statistiky a veřejně publikovatelná data z registru silničních vozidel. Podle ministerstva ji využijí především lidé, kteří potřebují statistické přehledy o vozidlech, například studenti, motorističtí novináři či odborníci z automobilového průmyslu, přístupná je ovšem celé veřejnosti.

Další novinkou je rozšíření dostupných dat na webu kontrolatachometru.cz. Veřejnost zde podle ministerstva bude moci získat informace z technického protokolu STK, zejména pak nalezené závady. Dosud bylo možné na stránkách najít pouze stav ujetých kilometrů při prohlídce.

Co dalšího najdete online

Informace z registru vozidel jsou od října dostupné už na Portálu občana, kde jsou údaje o době vlastnictví nebo provozování daného vozidla. K dispozici jsou dále i desítky dalších údajů z registru vozidel jako například typ vozidla, objem motoru nebo povolené hmotnosti vozidla, a to vždy pouze za období, ve kterém občan daný vůz provozoval nebo vlastnil.

Novinky tak navazují na pokračující digitalizaci některých agend ministerstva dopravy. Největšími projekty, které resort spustil na konci loňského roku, jsou elektronické dálniční známky a jednotná jízdenka One Ticket. 

Vedle toho si lze od června skrze Portál občana pomocí datové schránky plně elektronicky požádat o nový řidičský průkaz v případě vypršení platnosti. Dále si mohou motoristé na portálu ověřit stav svého bodového konta. Majitelé vozidel vlastnící datovou schránku jsou automaticky informování o končící platnosti pravidelné technické prohlídky.

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Takzvaný Holandský chvat aneb jak bezpečně vystoupit z auta

Vlastně stačí otevírat dveře řidiče pravou rukou, což vás donutí se podívat před vystoupením z vozu dozadu. Při tomto chvatu dojte k natočení těla do…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2024 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ Kontakt | Nastavení cookies