*

Cyklistka bez helmy se vážně zranila nedaleko startu kampaně Na kole jen s přilbou


Dne:03.06.2021 | autor: Monika Vojáčková | Rating šoku: 2

Cyklistka bez helmy se vážně zranila nedaleko startu kampaně Na kole jen s přilbou

Šestačtyřicetiletá cyklistka utrpěla ve středu odpoledne těžké zranění po pádu z kola mezi Šerlichem a Orlickým Záhořím, letěl pro ni vrtulník. Nehoda se paradoxně stala jen nedaleko místa, kde v sobotu startuje další ročník kampaně Na kole jen s přilbou.

"Ve středu v odpoledních hodinách došlo na silnici 2. třídy číslo 311 mezi obcí Deštné v Orlických horách a Orlické Záhoří k vážné dopravní nehodě cyklistky. Cyklistka jedoucí na jízdním kole značky Author při jízdě směrem k obci Orlické Záhoří po rovném klesajícím úseku silnice přejela z neznámých příčin do protisměru a upadla," uvedl k nehodě mluvčí policie Miroslav Mervart.

„Když jsme dorazili na místo nehody, zjistili jsme, že paní neměla přilbu. Při pádu zřejmě narazila do svodidla a přivodila si vážný úraz hlavy. Byla v bezvědomí, ale dýchala, kromě toho měla řadu dalších drobných poranění,“ popsal situaci u nehody Jan Hepnar, zasahující člen Horské služby Orlické hory.

Krátce po členech HS dorazil i vrtulník Letecké záchranné služby z Hradce Králové. „Místo nebylo vhodné k přistání, ale na nedaleké pasece se posádce podařilo vysadit lékaře se záchranářem. Ti si zraněnou ihned převzali a poskytli jí další potřebné ošetření. Pak dorazil i sanitní vůz, lékař ženu zaintuboval a sanitka jí převezla k čekajícímu vrtulníku,“ doplnil Jan Hepnar s tím, že paní byla následně letecky transportována do Fakultní nemocnice v Hradci.

Policisté na místě nezjistili technickou závadu. Příčina a další okolnosti dopravní nehody jsou nadále v šetření rychnovských dopravních policistů. Z prvotních zjištění vyplývá, že cyklistka neměla při jízdě nasazenou cyklistickou přilbu.

Na kole jen s přilbou

Nehoda s vážnými následky se stala shodou okolností nedaleko místa, kde v sobotu startuje další ročník kampaně Na kole jen s přilbou.

„Zejména v horách jsme často svědky velmi těžkých zranění hlavy v důsledku toho, že cyklista neměl bezpečnostní přilbu. Proto se snažíme již roky na nutnost jejich používání upozornit. Prevence je po záchraně životů hned dalším nezbytným prvkem naší činnosti,“ komentoval včerejší nehodu Josef Hepnar, náčelník Horské služby Orlické hory.

Policisté také opakovaně apelují na používání cyklistiké přilby během jízdy. Je sice povinná pouze do 18 let věku, ale ta jediná v případě nenadálých okolností ochrání hlavu cyklisty.

Jak se chránit na kole?

  • Přilba musí být nasazena rovně a seřízena tak, aby ani v případě pádu z hlavy nespadla.
  • Zásadní je také použití jistících pásek, které je zapotřebí spojit přezkou, tak aby pásky přiléhaly na hlavě podél čelistí a pod bradou jezdce.
  • Cyklisté pamatujte, že v případě nesprávného nasazení při dopravní nehodě může cyklistická přilba způsobit zdravotní následky.
  • Je zapotřebí užít i vhodné cyklistické oblečení, které chrání lidské tělo v případě pádu a zmírní jeho následky.
  • Praxe ukazuje, že podstatná část dopravních nehod se stává poblíž bydliště, což může být způsobeno tím, že se člověk plně nesoustředí.
  • Před jízdou si zkontrolujte stav brzd a jejich funkčnost, obzvlášť když se chystáte na delší trasu, kde vás může čekat strmé klesání. Absence brzd u jízdního kola může mít fatální následky, neboť na rozdíl od ostatních automatizovaných dopravních prostředků nejste chráněni oplechováním nebo dalšími bezpečnostními prvky.
Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Znáte pravidlo dvou sekund? Může vám zachránit život

"O naší bezpečnosti za volantem rozhoduje doslova každý okamžik a každý metr. Apelujeme na všechny řidiče, aby dodržovali bezpečnou vzdálenost mezi vozidly,"…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2021 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ Kontakt