*

Crash test volných předmětů ve vozidle


Dne:22.12.2013 | autor: Kamil Štajgl

Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes

Crash test volných předmětů ve vozidle

Téměř všichni řidiči převážejí ve svých vozech kromě cestujících i nejrůznější nezajištěné předměty. Jako příklad můžeme uvést volně položený mobilní telefon na silikonové podložce na palubní desce. Ovšem tyto volné předměty mohou mít v případě nárazu fatální následky, které ohrožují život posádky.

Co mohou způsobit volně položené věci při nárazu

Zima je opět tu a spousta rodin vyráží autem na sjezdovku. Kufr vozidla je plný lyží, snowboardů, lyžáků a helem. Většina předmětů se tam jen tak tak vejde, větší starosti jsou s tím, aby se tam všechny potřebné předměty nasoukaly, než s tím, jestli jsou vůbec připevněné. To stejné platí pro vánoční stromky - v tuto dobu přibývají řidiči, kteří převážejí vánoční stromek. Většina k tomu bez výčitek používá gumová lana, aniž by je napadlo, že právě takzvané “gumicuky” jsou pro tuto akci naprosto nevhodné.

 

Při crash testu, kdy byly ve voze volně naskládaté lyže a helmy, bylo prokázáno, že následky mohou být ničivé. Lyže propichují sedadla, zvlášť když jsou zadní sedačky sklopené, mohou posádce způsobit i těžká poranění páteře. Při nárazové rychlosti 50 km/h se veškerý zadní náklad ocitl v prostoru řidiče a spolujezdce, některé z předmětů by je zcela jistě zasáhly. V druhém testu, kdy byly všechny předměty řádně připoutány, zůstaly při stejné nárazové rychlostí na místě. Jak tedy takové předměty správně zajistit?

Jak správně zajistit předměty proti pohybu ve voze

 

Při jízdě na lyžování tedy užívejte v autě fixační prvky a všechny předměty upevněte, a to i včetně helmy. Pokud to není vyloženě nutné, zadní sedadla by neměla být sklopena, aby mohla sloužit jako ochranná stěna. V případě vánočního stromku je nejlepší ho pevně připevnit k střešnímu nosiči nebo dát dovnitř vozu. Pokud využíváte druhé možnosti, měli byste zadní sedadla sklopit a za přední umístit dřevěnou desku tak, aby se o ní zapřela spodní část stromu, čímž zvýšíme bezpečnost osob sedících vepředu.
 

 

Zdroj foto: uamk.cz

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Při balení na hory pozor. Neupevněné lyže v autě vás mohou ošklivě pořezat

Taky takhle vypadá vaše auto, když vyrážíte třeba na hory? Všechny předměty musí být ve vozidle umístěny tak, aby neomezovaly a neohrožovaly nejen spolujezdce,…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2020 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ Kontakt