Bezpečnostní pás v autě: Jak správně připoutat děti či těhotné ženy


Dne:11.09.2020 | autor: Monika Vojáčková | Galerie (3)

Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes

Zdroj: BESIP

Věděli jste, že téměř čtvrtina usmrcených dětí není v autě připoutáno bezpečnostním pásem? Nejbezpečnější jsou pro nejmenší protisměrné autosedačky v kombinaci s IsoFixem, nikdy dětem neprodlužujte pás nebo ho nenechávejte volně. Pozor na zlepšovadla, mohou vám naopak ublížit.

Zlepšovadla nejsou bezpečná

Lidi v autech často využívají různé prvky pro to, aby je bezpečnostní pás netlačil nebo aby obešli pípání auta z důvodu nezapnutého bezpečnostního pásů. Toto vše je extrémně nebezpečné a často to vede k těžkým zraněním až smrti!

"Při seřizování jednotlivých prvků ve vozidle musí řidič volit kompromis mezi pohodlím a bezpečným ovládáním. Vzdálenost sedáku by měla být taková, že při sešlápnutí spojkového pedálu na podlahu musí být noha mírně pokrčená a stehnem nesmíme překonávat odpor čalounění sedáku," uvádějí odborníci. 

Opěradlo seřídíme tak, aby zápěstí mírně natažené ruky dosáhlo na vrchol věnce volantu. Vrchol opěrky by měl být nejméně ve výšce vrcholu hlavy, ideální vzdálenost cca 2 cm (tloušťka dlaně) od jejího temene.

Ženy, které jsou v požehnaném stavu by se až na výjimky od lékaře měly vždy poutat bezpečnostním pásem, tak jak to ukládá zákon. Pás by měl vést přes rameno kolem břicha, ne přes něj a spodní část pásu by měla být vedena pod těhotenským břichem, nikoli nad ním nebo přes něj.

Protisměrné autosedačky jsou bezpečnější

Celkem 23 % usmrcených dětí nebylo připoutáno. V období 2006 až 2019 nebylo připoutáno bezpečnostním pásem (nebo nesedělo v dětské autosedačce) 23 % usmrcených, 17 % těžce zraněných a 5 % lehce zraněných dětí. Přibližně každé 4. dítě usmrcené v osobním vozidle nebylo připoutáno bezpečnostním pásem!

Podle zprávy švédské pojišťovací skupiny Folksam z roku 2011 jsou dětské sedačky namontované v protisměru označeny jako sedačky, které snižují riziko vážného zranění nebo smrti malého dítěte o pětinásobek.

Na internetu se různě nabízí prodloužení spony pro bezpečnostní pásy. Toto prodloužení je určeno JEN pro dospělé osoby, které mají zdravotní komplikace nebo jsou obézní. NENÍ určeno ani dle námi dostupných informací homologováno pro spojení s dětskou autosedačkou! Pokud je chcete koupit pro dospělou osobu, vždy vyžadujte homologaci.

Nejčastější chyby v poutání dětí, pozor na:
- špatně vedený bezpečnostní pás (krk, rameno)
- volné pásy u dětské sedačky
- nezacvaklý IsoFix
- jízda na klíně spolujezdce
- zapnutý airbag u spolujezdce a umístěné vajíčko

Galerie - Bezpečnostní pás v autě: Jak správně připoutat děti či těhotné ženy

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Podhuštěné pneumatiky

Věděli jste, že podhuštěné pneumatiky se mohou zahřát až na teplotu 80°C? Pokud máte správně nahuštěnou pneumatiku, můžete si všimnou, že po zastavení je na…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2023 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ | Nastavení cookies Kontakt