Bezpečnost těhotných žen při řízení vozu


Dne:31.10.2012 | autor: Kamil Štajgl

Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes

V silničním provozu se čím dál více setkáváme s ženami řidičkami. Na tom by nebylo nic zvláštního, pokud by se mezi řidičkami neobjevovaly i budoucí maminky. Právě o bezpečnosti těhotných žen v silničním provozu bude následující článek.

Ženy čím dál častěji řídí automobil i ve vyšším stupni těhotenství. Může za tím být třeba nutnost přepravy do zaměstnání, kdy má nastávající maminka ve vozidle o něco lepší komfort v osobním vozidle, než ve vozidle MHD. Bohužel, druhou stránkou toho všeho jsou přibývající dopravní nehody těhotných žen, kdy je rázem v přímém ohrožení života nejen samotná řidička, ale i zvětšená děloha a samotný plod.

Nejčastější chybou je nepřipoutání se
Statistiky nelžou. Nejčastější příčinnou dopravních nehod je kromě nepřiměřené rychlosti také nepřipoutaný řidič. Tento fakt připadá i na těhotné řidičky, které pod fámou, že se v těhotenství nemusí poutat, aby neublížily nenarozenému dítěti, ohrožují minimálně dva lidské životy. Nepřipoutaná řidička, která nehodu přežije, často trpí trvalými následky. Nejčastěji bývají poranění v oblasti hlavy, úrazy spojené nárazem nebo tlakem na břišní stěnu, mohou způsobit vnitřní krvácení, které může mít spojitost s plodem. V horším případě je to známka úmrtí plodu. Doporučuje se tedy i v těhotenství poutat bezpečnostními pásy. Podle odborníků tlak bezpečnostního pásu může na dítě krátkodobě působit, ale při správném použití je riziko poškození plodu minimální. Pokud těhotná žena cestuje na místě spolujezdce, není zapotřebí vypínat airbag, ale musí být připoutaná bezpečnostním pásem a sedačku je nutné posunout co nejvíce dozadu.

Jak se správně používat bezpečnostní pás u těhotných žen
Ramenní pás musí procházet pohodlně přes hrudník mezi prsy, spodní část pásu je třeba umístit co nejníže pod břicho. Před těhotensky zvětšeným břichem by mělo být vždy alespoň 25 centimetrů místa, tedy vzdálenosti od volantu nebo palubní desky auta.

 

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Ve středu pozor na ledovku! Nepodceňujte varování meteorologů

"Při mrznoucím dešti se na některých místech bude tvořit ledovka!" upozorňují meteorologové. V platnosti bude výstraha Českého hydrometeorologického ústavu od…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2024 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ Kontakt | Nastavení cookies