Policisté kontrolují vodní plochy: plavce, cyklisty, rekreanty na plážích i lodích


Dne:17.07.2020 | autor: Monika Vojáčková

Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes

Zdroj: Policie ČR

Policisté kontrolují vodní plochy: plavce, cyklisty, rekreanty na plážích i lodích

Mnoho rodin letos tráví dovolenou vzhledem k přetrvávající koronavirové situaci v Česku a nevydává se nikam za hranice, proto policie spustila preventivní akci zaměřenou na bezpečnost v okolí vodních ploch a v rekreačních areálech. Akce Bezpečně u vody potrvá až do konce září. 

Pohyb na vodních plochách a vodních cestách má svá pravidla, proto i letos policisté z poříčních oddělení zaměří svoji pozornost na dodržování ustanovení zákona č. 114/1995 Sb. o vnitrozemské plavbě. 

„Z předchozích let máme totiž zkušenost, že uživatelé vodních ploch se neřídí plavebním značením, zvukovými nebo světelnými signály, nemají při sobě při plavbě na plavidle průkaz způsobilosti nebo osvědčení vůdce plavidla, případně provozují přístaviště nebo kotviště bez povolení plavebního úřadu,“ uvedl k zaměření akce ředitel služby pořádkové policie Petr Sehnoutka.

Akce je koncipována jako bezpečnostně preventivní, proto policisté jednotlivých služeb budou apelovat na odpovědnost každého jednotlivce a informovat je o zásadách osobního bezpečí při rekreaci u vody. Vedle osobního bezpečí budou policisté připomínat i dodržování pravidel silničního provozu, kontrolovat zákaz požívání alkoholu nebo upozorňovat na úskalí zajištění majetku při pobytu u vody.

Cyklisti, pozor na alkohol

"Velkou pozornost při terénních akcích věnujeme v průběhu letošní letní sezóny mimo jiné také cyklistům. A protože pro cyklisty platí stejná pravidla jako pro řidiče motorových vozidel, nesmí před jízdou ani během ní požít alkohol či jinou návykovou látku. Ve 30 procentech případů dopravních nehod zaviněných cyklistou bohužel stále figuruje alkohol," uvedla vedoucí oddělení prevence Zuzana Pidrmanová.

Proto i o letošních prázdninách policisté spolupracují s Českým svazem pivovarů a sladoven, se kterým už řadu let realizují projekt „Řídím, piju nealko pivo“, a v rámci preventivních aktivit v rekreačních areálech poskytují návštěvníkům jednorázové alkoholtestery k provedení orientační dechové zkoušky. 

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Blesk zabíjí čím dál častěji. Jak se před ním chránit?

Mezi lidmi koluje několik mýtů o tom, jak se nejlépe chránit před zásahem blesku. Některé jsou pravdivé jiné nikoliv. Zde bych sepsal v několika bodech to, jak…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2024 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ Kontakt | Nastavení cookies