*

Bezpečně na motocyklu


Dne:21.12.2012 | autor: Kamil Štajgl

Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes

Sezona vyznavačů jednostopých vozidel je již nějaký ten pátek u konce. I letos se do svých domovů mnoho motorkářů nevrátilo, jiní si ještě v těchto dnech léčí zranění a přemýšlí, zda se ještě někdy na motorku posadí. Jaký byl rok 2012 v počtu nehodovosti motocyklů?

V období od ledna do listopadu se na českých silnicích stalo 73 975 dopravních nehod, což je o 5 907 nehod více, než za stejné období loňského roku. Usmrceno bylo 636 osob, nejtragičtějším měsícem byl srpen se 74 mrtvými. Řidičů motocyklů letos zahynulo 79, což je o 15 osob více, než v minulém roce. Umírali i spolujezdci, celkem 5, dále řidiči malých mopedů 3 a 2 řidiči malého motocyklu. Příčiny nehod motorkářů jsou každý rok stejné – nepřiměřená rychlost, nesprávné předjíždění a v neposlední řadě nedostatek zkušeností v řízení motocyklu.


Než opět vyjedete na projížďku…
Zkontrolujte technický stav motocyklu, vyzkoušejte funkčnost světel, blinkrů, brzdového světla a v neposlední řadě správnou hustotu pneu. Mějte v pořádku všechny doklady, hlavně si dejte pozor na propadlou technickou kontrolu. Nezapomeňte ani na povinné ručení, konkrétně jeho platnost. V případě nehody by vám totiž nebyly pokryty škody a nastaly by i další problémy. Zákonné pojištění vozidel je totiž povinné nejen pro auta, ale i motocykly a to i těch nižších kubatur.


Kvalitní moto oblečení je základ
Při nákupu oblečení dbejte na osvědčené značky. Trh nabízí nepřeberné množství bund, kalhot, kombinéz, chráničů, obuvi, přileb nebo rukavic. Na silniční sportovní motorky doporučujeme kombinézy, a to buď celkové, nebo dvoudílné. Vyrábí se většinou z hovězí usně nebo klokaní kůže a zajišťují maximální bezpečnost v případě nehody motorkáře. V případě vyznavačů naked strojů doporučujeme koženou kombinézu a doplnit ji moto Jeans, které jsou v exponovaných místech vyztuženy odolnou kevlarovou tkaninou, která brání rychlému prodření. Kolenní kapsy mají špičkové chrániče Betac, s možností změny polohy. V žádném případě nejezděte bez rukavic. I ty jsou většinou vyrobeny z klokaní kůže, na kloubech a článcích prstů jsou karbonové protektory, které chrání proti sedření a nárazům. Na přilbě nešetřete. Hlavu máte jen jednu a připlatit si za přilbu se rozhodně vyplatí. Opět preferujte osvědčené a známé výrobce přileb, rozhodně nekupujte levné čínské přilby, před těmi důrazně varujeme. Přilba by vám měla na hlavě dobře sedět, neměla by být volná, ale zároveň nesmí tlačit. Kupujte homologované přilby a nejlépe s D-kroužky.

Jízdy bezpečnosti
Pokud se řadíte mezi motorkáře nováčky, doporučujeme zapsat se na některý kurz bezpečné jízdy na motorce, kterou vedou zkušení instruktoři a někdy i motocykloví jezdci. Myslete i na své zdraví. Pojištění vozidel, v našem případě motocyklu již máte zřízeno, ale co vaše pojištění?

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Kdo jede až k začátku zúžení, nepředbíhá ve frontě! Naopak, chápe pravidlo ZIP

Pravidlo ZIPu má za úkol zvýšit plynulost provozu, aby nedocházelo k dopravním zácpám v hustém provozu v místech, kde se snižuje počet jízdních pruhů. Laicky…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2020 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ Kontakt