*

Bezpečná vzdálenost je opravdu důležitá


Dne:25.05.2016 | autor: Jan Prošek | Galerie (1)

Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes

Zdroj: BESIP

Nedodržování bezpečné vzdálenosti je snad vůbec nejčastější projev agresivního chování řidičů na silnici. V důsledku toho vznikají situace, které velmi výrazně nahrávají vzniku dopravní nehody. A právě nedodržování bezpečné vzdálenosti mezi vozidly patří v tuzemsku mezi nejčastější příčiny dopravních nehod. Tento fakt potvrzují i statistiky.

Nejčastější příčinou vzniku dopravní nehody je to, že se řidič plně nevěnuje řízení. Tímto způsobem bylo zaviněno za první pololetí roku 2016 celkem 7 726 dopravních nehod. Na druhém místě za stejné časové období je nesprávné otáčení nebo couvání – 3 981 nehod. Třetí místo patří výše zmíněnému nedodržování bezpečné vzdálenosti – 3 892 dopravních nehod. Do jakéhosi kontrastu je možné dát bezohlednou a neohleduplnou jízdu. Na tu řidiči velmi často poukazují, nicméně podle statistik je tento faktor až na dvacátém pátém místě v žebříčku příčin dopravních nehod.
 

Podle statistek, které pravidelně zveřejňuje společnosti BESIP, je trend celkem jasně stanovený.  Za posledních pět let došlo k nárůstu dopravních nehod zaviněných nedodržováním bezpečné vzdálenosti o 31 %.
 

Rok

Pořadí mezi příčinami nehod

Počet nehod

2011

4.

5719

2012

3.

6306

2013

4.

6253

2014

2.

6757

2015

2.

7517


Často kladený doraz zní přibližně následovně: Jak odhadnout bezpečnou vzdálenost? Asi to nejzákladnější pravidlo (mezi řidiči známé, ale nedodržované) praví, že mezi jedoucími vozidly by měla být vzdálenost odpovídající vzdálenosti, kterou při zvolené rychlosti ujedeme za dvě sekundy.„Nebudete na to potřebovat ani hodinky. Stačí si určit nějaký pevný bod u silnice, a když ho auto před vámi mine, napočítat dvě sekundy, tedy odříkat si v duchu, jednadvacet, dvaadvacet, a teprve potom by stejným místem měl projet váš vůz,“ radí šéf BESIPu Martin Farář.
 

Za dvě sekundy ujede auto při rychlosti 50 km/h vzdálenost takřka 28 metrů, při rychlosti 90 kilometrů za hodinu 50 metrů a při rychlosti 130 km/h dokonce až 72 metrů. Proč je bezpečná vzdálenost odhadovaná na dvě sekundy? Sekunda je s rezervou počítána na reakční dobu řidiče, druhá pak na potřebné bezpečné zastavení nebo vyhýbací manévr.

Galerie - Bezpečná vzdálenost je opravdu důležitá

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Rozdíl v rychlosti 10 km/h je ve městě osudový

Víte, že rozdíl v brzdné dráze u osobního auta jedoucího 50 a 60 km/h je 9 metrů, tedy více než délka dvou obvykle širokých přechodů pro chodce. V praxi to…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2020 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ Kontakt