*

Benzin letí nahoru, může zdražit až ke 40 korunám


Dne:25.10.2021 | autor: Monika Vojáčková

Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes

Zdroj: iDNES.cz

Benzin letí nahoru, může zdražit až ke 40 korunám

Pohonné hmoty prudce zdražují v celé Evropě. Francouzi už hledají v šatníku žluté vesty, Němci jezdí tankovat do Česka a Češi platí za benzin a naftu nejvíc za sedm let. Cena Naturalu 95 je nad 35 korunami, nafta je o korunu levnější. Podle analytiků ceny dál porostou, někteří mluví o tom, že v zimě mohou atakovat 40 korun za litr, uvádí server iDNES.cz.

Téměř desetileté cenové rekordy paliv na německých benzinkách padají, v Brémách se objevila cena 1,725 eura za litr naturalu, zjistil německý autoklub ADAC, který sleduje ceny u čtrnácti tisíc čerpacích stanic v zemi.

„V neděli stál v Drážďanech, v hlavním městě sousedního Saska, benzin Super (tedy český Natural 95) 1,779 eur (přibližně 45 korun). Ve čtyřicet kilometrů vzdáleném Chlumci se dá pořídit za 1,34 eur, rozdíl tedy v přepočtu na české koruny činí 11,1 koruny,“ píše CNN Prima News. „Ještě větší rozdíl naskočí při tankování na německých dálnicích, kde se cena blíží k historickému maximu a prolomení hranice 2 eur za litr Naturalu.“

Němci tankují v Česku

Němci tak vyrážejí na nákupy a za levnějším benzinem do České republiky. Za levnějšími pohonnými hmotami se vydali například obyvatelé Saska. Nápor německých řidičů museli řešit především na Ústecku, kam se jich stovky vydaly s auty i prázdnými kanystry.

Na nádrži ušetří až třicet eur. „Já už jsem dva měsíce v Německu netankoval. To prostě nejde, je to příliš drahé. Uděláme si s rodinou malý výlet, natankujeme a ještě k tomu nakoupíme,“ řekl pro CNN Prima News Tino Scholze, zatímco tankoval do nádrže svého vozu a také do kanystru.

„Poslední dva týdny máme zákazníky převážně z Německa,“ říká číšnice Tereza Palečná z restaurace Orion v Petrovicích na Ústecku. Tržby se podniku podle ní zvýšily o 30 procent.

Za zdražováním pohonných hmot na čerpacích stanicích stojí zejména růst cen ropy, které se nyní pohybují na několikaletých maximech. V případě nafty přispívá ke zdražování také obvyklý podzimní nárůst poptávky po topných olejích, uvedla agentura DPA.

Rychlé zdražování paliv překvapuje celou Evropu. Francie se bojí další vlny násilností a demonstrací takzvaného hnutí žlutých vest. Před necelými třemi roky právě žluté vesty zahájily boj proti zvyšování cen pohonných hmot. Jenže teď benzin a nafta stojí víc, než když tehdy protesty začaly. Čtěte dále.

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Ojeté zimní pneu mají v létě horší vlastnosti než letní

Víte, že opotřebované zimní pneumatiky jsou v létě na vozovce více nebezpečné než opotřebované letní pneumatiky? Vyplývá to z testu Autoklubu ČR. Zatímco v…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2021 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ Kontakt