*

Benzin letí nahoru, může zdražit až ke 40 korunám


Dne:25.10.2021 | autor: Monika Vojáčková

Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes

Zdroj: iDNES.cz

Benzin letí nahoru, může zdražit až ke 40 korunám

Pohonné hmoty prudce zdražují v celé Evropě. Francouzi už hledají v šatníku žluté vesty, Němci jezdí tankovat do Česka a Češi platí za benzin a naftu nejvíc za sedm let. Cena Naturalu 95 je nad 35 korunami, nafta je o korunu levnější. Podle analytiků ceny dál porostou, někteří mluví o tom, že v zimě mohou atakovat 40 korun za litr, uvádí server iDNES.cz.

Téměř desetileté cenové rekordy paliv na německých benzinkách padají, v Brémách se objevila cena 1,725 eura za litr naturalu, zjistil německý autoklub ADAC, který sleduje ceny u čtrnácti tisíc čerpacích stanic v zemi.

„V neděli stál v Drážďanech, v hlavním městě sousedního Saska, benzin Super (tedy český Natural 95) 1,779 eur (přibližně 45 korun). Ve čtyřicet kilometrů vzdáleném Chlumci se dá pořídit za 1,34 eur, rozdíl tedy v přepočtu na české koruny činí 11,1 koruny,“ píše CNN Prima News. „Ještě větší rozdíl naskočí při tankování na německých dálnicích, kde se cena blíží k historickému maximu a prolomení hranice 2 eur za litr Naturalu.“

Němci tankují v Česku

Němci tak vyrážejí na nákupy a za levnějším benzinem do České republiky. Za levnějšími pohonnými hmotami se vydali například obyvatelé Saska. Nápor německých řidičů museli řešit především na Ústecku, kam se jich stovky vydaly s auty i prázdnými kanystry.

Na nádrži ušetří až třicet eur. „Já už jsem dva měsíce v Německu netankoval. To prostě nejde, je to příliš drahé. Uděláme si s rodinou malý výlet, natankujeme a ještě k tomu nakoupíme,“ řekl pro CNN Prima News Tino Scholze, zatímco tankoval do nádrže svého vozu a také do kanystru.

„Poslední dva týdny máme zákazníky převážně z Německa,“ říká číšnice Tereza Palečná z restaurace Orion v Petrovicích na Ústecku. Tržby se podniku podle ní zvýšily o 30 procent.

Za zdražováním pohonných hmot na čerpacích stanicích stojí zejména růst cen ropy, které se nyní pohybují na několikaletých maximech. V případě nafty přispívá ke zdražování také obvyklý podzimní nárůst poptávky po topných olejích, uvedla agentura DPA.

Rychlé zdražování paliv překvapuje celou Evropu. Francie se bojí další vlny násilností a demonstrací takzvaného hnutí žlutých vest. Před necelými třemi roky právě žluté vesty zahájily boj proti zvyšování cen pohonných hmot. Jenže teď benzin a nafta stojí víc, než když tehdy protesty začaly. Čtěte dále.

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Malé ohýnky jsou rizikovější: Pravidla pro bezpečné pálení čarodějnic

"Malé ohýnky často představují větší riziko než ty velké, které organizovaně pořádají obce nebo spolky. Je to hlavně proto, že velká vatra, která doprovází…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2022 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ Kontakt