*

Strojvedoucí dostanou aplikaci, která je varuje před srážkou s jiným vlakem


Dne:23.07.2020 | autor: Monika Vojáčková

Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes

Zdroj: iDNES.cz

Strojvedoucí dostanou aplikaci, která je varuje před srážkou s jiným vlakem

V poslední době se na železnici stalo hned několik vážných nehod. Vlaky na tratích označovaných D3, tedy s nejnižším stupněm zabezpečení, proto budou vybaveny novou aplikací, která umí upozornit strojvedoucího na povinnost hlásit se dispečerům nebo varuje před možným nebezpečím srážky. S celým systémem budou navíc propojeny i složky IZS, aby v případě potřeby mohly vlak přesně lokalizovat. 

"Každý vlak na takových tratích bude aplikaci mít v tabletu od letošních prázdnin. Ostatním dopravcům ho ČD nabídly zdarma," uvedlo ministerstvo dopravy. 

Železniční trať z Karlových Varů do Potůček bude jednou ze tří v České republice, kde začnou České dráhy testovat novou aplikaci. V celé republice je podobných tratí na osm desítek. České dráhy urychleným vývojem aplikace zareagovaly na sérii mimořádných událostí, kterou odstartovala tragická srážka vlaků u Perninku na Karlovarsku. Vlaky se srazily také u Běchovic a u Českého Brodu.

Dalšími tratěmi, na kterých se bude nová aplikace testovat, jsou Choceň - Litomyšl a Domažlice - Tachov. Aplikace funguje na principu sdílení dat o poloze z navigačních satelitů GPS. „Nenahrazuje zabezpečovací systém, ale je podpůrným nástrojem pro strojvedoucí,“ uvedl Václav Nebeský, generální ředitel ČD.

Aplikace má dvě funkce. Jedna připomene strojvůdci povinnost ohlásit se před odjezdem dispečerovi provozu, druhá, zásadnější, jej pak upozorní na hrozící kolizi. „Perimetr jsme zatím nastavili na 500 metrů,“ řekl Nebeský. 

Pokud se tedy protijedoucí soupravy k sobě dostanou blíže než na půl kilometru, rozezní se v kabinách strojvedoucích poplašný signál. „Zkušební provoz ukáže, zda je půlkilometr dostačující, nebo bude nutné perimetr zvětšit, případně zmenšit,“ podotkl generální ředitel ČD.

Aplikaci budou mít strojvedoucí do konce prázdnin

Dopravce chce zkušební provoz skončit do tří týdnů. „Do konce prázdnin chceme dát aplikaci k dispozici všem našim strojvedoucím, kteří jezdí na tratích se zjednodušeným řízením dopravy D3,“ doplnil Václav Nebeský s tím, že užívání aplikace bude pro zaměstnance národního dopravce povinné.

„Zdarma ji pak nabídneme i ostatním dopravcům a Správě železnic,“ dodal Nebeský. 

Z nové aplikace ale mohou těžit i složky Integrovaného záchranného systému. „Uvítáme jakékoli informace generované automaticky, tedy nezávisle na člověku,“ komentoval novinku Oldřich Volf, náměstek ředitele Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje.

Podle zkušeností záchranářů je při nehodě klíčové rychle zjistit, kde přesně se stala. Taková data jim může právě tato nová aplikace zprostředkovat. Problém při podobných zásazích spočívá v tom, že k nehodám často dochází na těžko dostupných místech. „Přesná lokalizace nehody, obdobně, jako je tomu u silniční dopravy díky systému e-call, by nám velmi pomohla,“ podotkl Volf.

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Chystáte se k moři? Zrádné zpětné proudy vás mohou stát život

Do zpětného proudu se dostanete lehce, ani nebudete vědět jak. Sice budete plavat směrem k pobřeží, ale proud vás bude odnášet dál do moře a pobřeží se vám…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2021 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ Kontakt