Popáleniny


Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes

Hlava a krk 9%, přední strana trupu 2x9%, zadní plocha trupu 2x9%, horní končetina 9%, dolní končetina 2x9%, genitál 1%. U dětí je větší podíl plochy hlavy (až 18%) a menší končetin (dolní jen 14%). Další možností rychlého určení rozsahu menších popálenin je pravidlo, že plocha dlaně postiženého odpovídá 1% povrchu jeho těla.

U dospělého je za závažné nutno považovat popáleniny přes 15% povrchu těla, u dětí přes 10%. Za závažný stav považujeme každou popáleninu obličeje, krku a zasažení dýchacích cest. Popáleniny jsou často doprovázeny rozvojem šokového stavu. Lze říci, že při zasažení 50% plochy těla je 50%ní úmrtnost, a je-li součet věku a popálené plochy větší než 80 umírá většina postižených.

3. stupně popálení:

1. stupeň – zarudnutí. Dochází k rozšíření kožních vlásečnic, vzniká nevelký otok, bolest, popálenina se však poměrně rychle hojí a nezanechává jizvy.

2.stupeň – puchýř. Zarudnutí a bolestivost jsou doprovázeny vznikem puchýřů. Puchýře se většinou objeví záhy po účinku tepla. Puchýřový výpotek obsahuje v podstatě plazmu, která je zpočátku čirá, ale brzo se mění v rosolovitou hmotu. Spodina puchýře je růžová, čím je postižení hlubší, tím je tmavěji červeně zabarvená. Puchýře se nesmí strhnout, jinak hrozí infekce a vznik jizev.

3.stupeň - příškvar, odúmrť až zuhelnatění. Dochází ke zničení kůže v celém rozsahu. Postiženo je i podkoží a v hloubce uložené tkáně. Na povrchu bývá kůže vyhlazena, vzhledem k odumření nervových zakončení nebývá bolest. Příškvary vznikají účinkem plamene a dotykem rozžhavených předmětů.

U postižených se ale často nacházejí ložiska s různým stupněm popálení. Z popáleniny 1. stupně může vzniknout do 48 hodin stupeň druhý. Ztráta tekutin, která uniká do puchýřů nebo do tkání v okolí popáleniny, má za následek rozvoj šoku, poškozená kůže se stává branou vstupu infekcí do organizmu.


Po zamezení působení tepelné energie se popálené plochy chladí studenou vodou (asi 10-15 °C teplou) dokud chlazení postiženému přináší úlevu (asi 20 minut). Nesmí se chladit příliš velké plochy, zúžení cév by mohlo podpořit rozvoj šoku. Ze zasažených míst a okolí je potřeba rychle odstranit šperky – prstýnky, náušnice, řetízky apod. (následným rozvojem otoku by došlo k poruše krevního zásobení). Popálený obličej se chladí chvíli, oči se vyplachují borovou vodou. Při celkově dobrém zdravotním stavu a pokud popálený nezvrací, je možné podat v malých dávkách (15 ml za 15 min.) minerálku nebo vodu mírně obohacenou solí a zažívací sodou. Při inhalaci horka dochází k chrapotu a otoku sliznic, který se může omezit cucáním ledu nebo výplachy úst studenou vodou. Infekčním komplikacím se zamezí nejen tím, že se popálené plochy sterilně kryjí (vyjma obličeje), ale i tím, že si zachránce kryje nos a ústa rouškou jako prevenci před kapénkovou infekcí, na ránu nesahá a neodstraňuje přiškvařený oděv.

V rámci první pomoci nikdy nepoužíváme žádné masti, pěny, spreje, oleje ani jiné prostředky. Pouze chladíme a poté lehce a čistě kryjeme.

Stav organizmu a věk postiženého ovlivňují podstatně prognózu. Nejrizikovější je věk do 18 měsíců a nad 65 let, kdy je citlivost k ploše a hloubce značně zvýšena a již 5-10% popálené plochy může vyvolat rozvoj šoku. Závažnou komplikací jsou srdeční, ledvinová, jaterní a metabolická onemocnění. Také vyčerpaní lidé jsou ohroženi více.

 

Text byl připraven ve spolupráci s Českým červeným křížem, oblastní spolek Hradec Králové
Autor ilustrací: Jaroslav Žofaj

Galerie - Popáleniny

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Použití pásů zvýší šanci na přežití 14krát

Víte, že nepřipoutaní řidiči umírají 14x častěji než ti připoutaní. Nepřipoutaní cestujících na předních sedadlech umírají 6x častěji než připoutaní a…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2025 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ Kontakt | Nastavení cookies