*

10 pravidel pro bezpečnost dětí na kole


Dne:19.05.2015 | autor: Jaroslav Fišer

Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes

10 pravidel pro bezpečnost dětí na kole

S příchodem jarního počasí rychle stoupá počet cyklistů. Kromě dospělých jezdí na kole stále častěji i děti. Na ně číhá za řidítky bicyklu přitom řada nebezpečí a to jak při jejich aktivní jízdě, tak i v případě, že se jen vezou v sedačce nebo v připojeném vozíku. Přinášíme vám 10 pravidel, která pomohou při správném dodržování výrazně snížit riziko úrazu při jízdě na kole.

1. Cyklosedačka

Pokud je dítě schopno již samo sedět, je potřeba vybavit rodičovské kolo vhodnou cyklosedačkou. Správná cyklosedačka musí být nejen pohodlná, ale hlavně bezpečná. Měla by mít dostatečně širokou ochranu nohou, aby se neodstaly mezi dráty. Nesmí chybět bezpečnostní pásy, které jdou nastavit a současně mají mít bezpečností pojistku, která by měla zabránit tomu, aby si je dítě samo otevřelo. Sedačka by neměla mít ani ostré hrany nebo malé části, které by dítě mohlo vdechnout či spolknout.

2. Přilba

I pád z malé výšky může způsobit vážné zranění. Takže než vyrazíte na cesty, vždy svému dítěti nasaďte na hlavu cyklistickou přilbu. Aby byl efekt ochrané helmy co nejvyšší, musí dítěti pevně sedět na hlavě, aby nepadala. Ale samozřejmě nesmí tlačit. Výběru přilby a její vhodné velikosti věnujte dostatečnou pozornost.

3. Viditelnost

Zajistit viditelnost je základním prvkem bezpečnosti. A to jak pro dítě na sedačce, tak pro dítě, které jede na kole samo. Ideální jsou reflexní vesty nebo reflexivní doplňky oblečení a kola. Jde o investici za pár desítek korun, která se určitě vyplatí. Není přitom od věci tyto doplňky používat i přes den. Pestrobarevná reflexní vesta je vidět na dálku.
Samozřejmostí je také vhodné osvětlení kola, které pomůže cyklistovi za snížené viditelnosti lépe rozpoznávat předměty na vozovce a současně zvýší jeho viditelnost u ostatních účastníků silničního provozu. Na zadní část kole je ideální umístit blikačku.

4. Obuv a oblečení

Není nutné na vyjížďky na kole kupovat hned cyklistické oblečení a speciální obuv. Je ale nutné počítat s vhodným výběrem oděvu jak ve vztahu k povětrnostním podmínkám, tak k bezpečnosti. Obuv by na šlapce neměla klouzat, zcela nevhodné jsou pak pantofle a sandály. Pokud budete mít boty s tkaničkou, důkladně se před jízdou i během ní přesvědčte, zda není rozvázaná. Uvolněná tkanička se může zamotat na šlapku, dostat pod řetěz či do drátů a hrozí riziko úrazu. Kalhoty jsou ideální přiléhaví, tak aby se zachytávaly do kola či řetězu.

5. Technický stav kola

Než vyrazíte na kole ven, zkontrolujte jeho technický stav. Pozornost věnujte zejména brzdám a osvětlení. Zvonek na kole také není od věci. Pozor, u dětí se často mění výška, takže kontrola výšky nastavení sedadla je vhodná i několikrát ročně. Dítě by mělo bezpečně dosáhnout na šlapky i na zem, ale zase koleny nevrážet do řidítek.

6. Bezpečné ovládání kola

Než vyrazíte do provozu s malým dítětem, ujistěte se, že od poslední jízdy nezapomnělo, jak se kolo ovládá. Na křižovatce už může být pozdě. Pokud dítě mění staré kolo za nové, raději si vyzkoušejte zkušební jízdu mimo běžný silniční provoz.

7. Chování na silnici a teoretická příprava

Vybírejte zejména z počátku pro jízdu na kole taková místa, kde je co nejmenší provoz. Ideálně po cyklostezkách v přírodě. Riziko úrazu při případné nehodě se výrazně sníží. I malé dítě v doprovodu dospělé osoby by pak mělo znát základy silničních pravidel a mělo by také vědět, kde je jeho místo.

8. Jak se chovat na cyklostezce

Ani na cyklostezkách a jiných vyhrazených místech pro cyklisty, jako jsou cyklopruhy nebo koridory, děti nesmí zapomínat na bezpečnost. I tady existují pravidla, která je nezbytné dodržovat. Proto jděte svým dětem příkladem, jezděte vpravo, předjíždějte jen tehdy, je-li to bezpečné, ukazujte rukou, když chcete odbočit, udržujte vhodnou rychlost a rozestupy a samozřejmě se chovejte ohleduplně k ostatním cyklistům.

9. Kázeň

Je běžné, že děti rády tu a tam vědomě rebelují proti vůli rodičů. Vždyť zakázané ovoce chutná nejlépe. Při svém věku a zkušenostech si však ještě neuvědomují závažnost následků. Proto rodičům vyvstává nelehký úkol, naučit své ratolesti kázni při jízdě na kole a vysvětlit jim, proč je zvýšená opatrnost na místě a není tu prostor pro důmyslné zlobení.

10. Samostatnost

S přibývajícím věkem začínají děti jezdit na kole samy bez dohledu rodičů, třeba do školy nebo ve volném čase s kamarády po ulici. Předtím, než na kole opustí brány domova, naučte je zodpovědnosti, která jim následně zajistí vlastní bezpečnost. Ověřte si, že skutečně rozumí všem pravidlům bezpečné jízdy na kole, díky níž se vrátí ve zdraví zase zpět domů.

 

zdroj foto: morguefile.com

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Podhuštěné pneumatiky

Věděli jste, že podhuštěné pneumatiky se mohou zahřát až na teplotu 80°C? Pokud máte správně nahuštěnou pneumatiku, můžete si všimnou, že po zastavení je na…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2020 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ Kontakt