Kdo jede až na konec zúžení, nepředbíhá ve frontě! Naopak chápe pravidlo ZIP


Dne:19.09.2019 | autor: Monika Vojáčková

Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes

Zdroj: BESIP

Kdo jede až k začátku zúžení, nepředbíhá ve frontě! Naopak, chápe pravidlo ZIP

Pravidlo ZIPu je v České republice uzákoněno už 19 let, ale na silnicích je často patrné, že ani po tak dlouhé době se ho řidiči nenaučili řádně používat. Jak tedy správně zipovat? Plynulým zpomalováním ještě před místem zúžení lze výrazně zvýšit propustnost zúžení a plynulost jízdy. Ušetříte palivo, brzdy, čas i vlastní nervy. 

Pravidlo ZIPu má za úkol zvýšit plynulost provozu, aby nedocházelo k dopravním zácpám v hustém provozu v místech, kde se snižuje počet jízdních pruhů. Laicky řečeno, automobily se do jednoho pruhu řadí ze dvou jízdních pruhů střídavě. Jak nezipovat, se můžete podívat na videu Událostí Brno České televize.

"Typicky nesprávné jednání řidičů v místech, kde jízdní pruh přestává být průběžný, je, že se se značným předstihem zařadí do pruhu průběžného. Dokonce ten, který jede v končícím pruhu až „nadoraz“, je ostatními řidiči vnímán jako někdo, kdo předbíhá ve frontě. Přitom právě on je ten, který pravidlo zipu aplikuje na 100 procent," uvádí k pravidlu ZIP pracovníci BESIP. 

Jak na ZIP, aby fungoval?

Pro plynulý provoz, zejména na rychlostních komunikacích, je navíc vhodné s předstihem rychlost jízdy snížit. Tím lze předejít nárazovému zahuštění dopravního proudu a úplnému zastavení dopravy:

1. Pokud při jízdě na dálnici uvidíte jednu z vyobrazených značek s dodatkovou tabulkou 1500 nebo 2000 m, ihned zvolněte. Stačí sundat nohu z plynu. Vaše rychlost se bude pozvolna snižovat a ještě ušetříte palivo. Čas, který ztratíte snížením rychlosti daleko před zúžením, mnohonásobně získáte plynulým průjezdem zúžení.

2. Zvolte jeden jízdní pruh, kterým budete pokračovat. Nemusíte se hned řadit do průběžného pruhu, ale pokračujte i v pruhu, který průběžný nebude. Zvýšíte tak plynulost provozu a zamezíte stojící koloně v průběžném pruhu daleko před zúžením. Je to stejné, jako se zipem u kalhot, který se také nezapíná odprostředka.

3. Ve zvoleném jízdním pruhu dojeďte až k místu, kde se počet jízdních pruhů snižuje. Toto místo může být označeno informativní dopravní značkou upozorňující na pravidlo střídavého zařazování (ZIP). Přesně dle piktogramu na značce proveďte zařazení do průběžného pruhu. Respektujte a tolerujte se navzájem. Silnice není závodní dráha, první nic nevyhrává.

4. Pokud se setkáte s agresivním řidičem, který vás nechce pustit, i když na to máte dle zákona právo, nevynucujte si je. Předejdete tak zbytečným problémům.

5. Jakmile jste zařazeni do průběžného pruhu, nepátrejte po důvodu zúžení (nehoda, stavba na silnici apod.), ale věnujte se situaci před sebou a za sebou. Snažte se co nejdříve zvýšit rychlost jízdy na povolenou mez danou místní úpravou.

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Cyklistické desatero: Na co si dát pozor při jízdě na kole

1. Dbejte na stav kola a povinnou výbavu Jízdní kolo musí být vybaveno dvěma na sobě nezávislými účinnými brzdami, volné konce trubky řidítek musí být…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2024 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ Kontakt | Nastavení cookies