Náhlé bolesti v oblasti hrudníku


Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes

Angina pectoris – srdeční angína

Angina pectoris vzniká nedostatečným přívodem okysličené krve do srdečního svalu vinou chorobného zúžení zásobních věnčitých tepen. Typickým příznakem záchvatu anginy pectoris je tlaková nebo svíravá, vzácně i palčivá  bolest za hrudní kostí, která může vystřelovat do stran hrudníku i oblasti  horních končetin. Bolest při tomto onemocnění nikdy není bodavého charakteru, postiženým je vnímána spíše jako tíže na hrudi. Záchvat trvá zpravidla několik minut a většinou nastává po fyzické námaze nebo rozčílení. V některých případech předpokládanou námahu předchází. Okamžitým řešením je nitroglycerin vložený pod jazyk či jeho použití ve formě spreje. Postiženého uložíme do polosedu, uvolníme mu tísnící oděv, zajistíme dostatek čerstvého vzduchu a vyzveme postiženého ke klidu. Pokud obtíže neustupují ani po užití předepsaného léku nebo se stupňují, voláme záchrannou službu.

Infarkt myokardu – srdeční záhať

 

Infarkt myokardu nastává při zneprůchodnění (uzavření) cév vyživujících vlastní srdeční svalovinu (myokard). Tím dochází k poruše funkce srdečního svalu. Typickým příznakem je bolest za hrudní kostí projevující se od nevýrazné nevolnosti až po náhlou srdeční zástavu. Intenzita příznaků bývá přímo závislá na velikosti ucpané cévy a oblasti, kterou vyživuje. Náhlá překvapivá bolest  trvá déle než půl hodiny, přičemž charakteristicky vystřeluje do krku, levého ramene i  dalších oblastí. Bolest může být velmi intenzivní, pálivá až paralyzující. Ostatními průvodními příznaky postiženého jsou strach o život, malátnost až schvácenost, obtížné dýchání, zvracení, bledost a pot, nepravidelný a špatně hmatný tep. Postiženému musí být zajištěn přísný tělesný klid, poloha v polosedě s uvolněným oděvem a přísun čerstvého vzduchu. Platí přísný zákaz pohybu, mluvení, požívání jídla, pití. V žádném případě nesmí postižený kouřit. Co nejdřív přivolejte záchrannou službu s oznámením podezření na infarkt myokardu. Průběžně kontrolujte základní životní funkce. V případě, že postižený užívá léky, aplikujeme 1 tbl. nitroglycerinu pod jazyk nebo použijeme sprej.

Srdeční obtíže mohou být zaměněny za podobající se stavy vystupňované úzkosti, nevolnosti nebo střevních obtíží. V případě nejistoty nebo podezřelých příznaků proto neváhejte stav konzultovat se záchrannou službou.

 

Text byl připraven ve spolupráci s Českým červeným křížem, oblastní spolek Hradec Králové
Autor ilustrací: Jaroslav Žofaj

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Použití pásů zvýší šanci na přežití 14krát

Víte, že nepřipoutaní řidiči umírají 14x častěji než ti připoutaní. Nepřipoutaní cestujících na předních sedadlech umírají 6x častěji než připoutaní a…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2024 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ Kontakt | Nastavení cookies