Auta na LPG: Hrozí při nehodě výbuch?


Dne:27.02.2014 | autor: Kamil Štajgl

Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes

Auta na LPG: Hrozí při nehodě výbuch?

Zvažujete předělat své auto, aby bylo poháněno plynem, ale bojíte se vozit pod kapotou něco tak nebezpečného, jako je výbušný plyn LPG? V následujících řádcích si rozebereme, zda-li jsou vaše obavy oprávněné.

LPG je v českém významu zkapalněný ropný plyn a je jednou z možností pohonů pro vaše auto. Jeho nespornou výhodou je, že nemá téměř žádný škodlivý vliv na okolní prostředí, neboť neprodukuje žádné saze a obsah emise síry je velmi malý. Navíc díky LPG výrazně ušetříte náklady za samotný provoz automobilu. Pořád se tedy jedná o mnohem levnější možnost provozu vašeho vozidla, než pohonné hmoty jako benzín či nafta.

Hrozí výbuch láhve LPG?

Pokud přestavění auta necháte udělat odborníky (a my to takto určitě doporučujeme) a následně jej budete dávat na pravidelné kontroly, tak jsou jakékoliv obavy z výbuchu plynu prakticky bezpředmětné. Láhev má totiž takové bezpečnostní prvky, které hrozbu výbuchu minimalizují takřka na 100%. Tlaková nádrž je totiž vyrobena z oceli a její zkouška probíhá až na hodnotu 67 bar. Pokud čerpáte do vozidla LPG, tlak se pohybuje kolem 10 bar. Důležitým prvkem je víceúčelový ventil, který jednak zabraňuje naplnění nádrže na víc jak 80% a je vybaven také tlakovou a tepelnou pojistkou.

Na vašem automobilu se také musí nacházet samolepka, která v případě nehody zasahující záchranáře upozorní, o jaký typ vozidla se jedná a ti tak budou vědět, že máte automobil poháněný plynem LPG a podle toho budou postupovat. Z vaší strany je po havárii nutné, abyste prostor vozu, pokud to půjde, spolu s posádkou ihned opustili a odebrali se do bezpečné vzdálenosti. Zřejmě není nutné rozebírat situaci, jak se chovat v případě nehody. Pokud si však nejste jistí, na našich stránkách najdete v sekci První pomoc několik důležitých rad. Určitě stojí za to si je zopakovat.

Velice důležité je vůz po nehodě nechat zkontrolovat, respektive prohlédnout celý systém pohonu LPG, zda někde nedošlo k proražení hadic a možným únikům plynu. Stejně tak nechejte vůz pravidelně kontrolovat u specializovaných firem. Po deseti tisících kilometrech či jednom roce je potřeba zkontrolovat těsnost a pevnost držení plynové láhve a všech podstatných součástek. Stejně tak je potřeba zkontrolovat regulátor a provést diagnostiku řídicích systémů. Jednou za tři roky či po padesáti tisících kilometrech je zase třeba nechat zkontrolovat uzavírací ventil plynu.

Zdroj foto: foter.com

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

S nepřipoutaným zvířetem v autě hrozí zranění, nutné je vypnout i elektrická okénka

Transportní klece jsou nejlepší volbou, jak zajistit bezpečnost vašeho psa při cestování. Ujistěte se, že jste vybrali správnou velikost přepravky pro zvíře.…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2024 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ Kontakt | Nastavení cookies