5 tipů na bezpečnost v autě


Dne:31.10.2022 | autor: placená inzerce

Datum nehody: neuvedeno, dopravní nehody dnes

5 tipů na bezpečnost v autě

Chcete se z vašich cest autem vždy bezpečně vrátit domů. Celí a zdraví? Pak byste rozhodně měli dbát na bezpečnost v autě. Mezi bezpečností prvky v autě nepatří pouze povinná výbava, jako je autolékárnička či výstražný trojúhelník. O vaši bezpečnost na cestách se starají i další systémy. Protože pouze pokud se za volantem cítíte pohodlně a uvolněně, můžete se plně soustředit na řízení. Připravili jsme pro vás 5 tipů, jak zajistit bezpečnější jízdu autem.

 

  1. Spolehněte se na aktivní bezpečnost vozidla

S prvky aktivní bezpečnosti vozu se setkáváme, aniž bychom si to uvědomovali. Jsou navrženy tak, aby k nehodám vůbec nedocházelo. Mezi tyto prvky mohou patřit kvalitní brzdy, přesné řízení a řada elektronických bezpečnostních systémů, jako je elektronický protiblokovací systém, protiprokluzový a stabilizační systém. Pokud si sedáte do auta, měli byste mít jistotu, že tyto prvky fungují, ať již se jedná o váš vlastní vůz anebo auto z autopůjčovny.

 

Protiblokovací systém

Řidič silou působící na pedál v brzdových systémech určuje velikost brzdného tlaku a tím i velikost brzdného momentu na kola vozidla. V kritických situacích, kdy řidič musí prudce brzdit, může dojít k zablokování kol (zejména na kluzké vozovce). To má za následek ztrátu směrové stability. Používáním elektronických protiblokovacích systémů lze předcházet nebezpečným jízdním situacím a výrazně zvýšit aktivní bezpečnost vozidla.

Systém ABS (protiblokovací brzdový systém) funguje tak, že pomocí senzorů měří rychlost otáčení kol vozidla. Pokud řídící jednotka ze získaných údajů zjistí, že se jedno nebo více kol chystá zablokovat, automaticky sníží brzdný tlak. Výsledkem je možnost poměrně dobrého ovládání vozidla i v průběhu brzdění.

 

Protiprokluzový systém

Systém ASR (Antriebs-Schlupf-Regelung) je rozšířením brzdového systému ABS. Na silnicích s rozdílnou přilnavostí na pravé a levé straně se obvykle protáčí kolo s menší přilnavostí. Přenášený hnací moment obvykle nestačí k tomu, aby se vozidlo rozjelo, a vozidlo zůstane stát.

Řídicí jednotka přijímá signály ze snímačů rychlosti a zjistí, že hnací kolo začíná prokluzovat. Prokluzující kolo je brzděno prostřednictvím elektromagnetického ventilu a elektropneumatického regulačního ventilu. Díky tomu může kolo, které se pohybuje po vozovce s vyšším koeficientem adheze, přenášet hnací moment účinněji na vozovku a vozidlo se rozjede.

 

Elektronický stabilizační systém

Tento systém aktivní bezpečnosti vozu je označován zkratkou ESP. Pokud hrozí smyk, zasahuje pomocí brzdění jednotlivých kol a řízení točivého momentu motoru. Systém neustále sleduje směr, kterým se vozidlo pohybuje a porovnává jej s úhlem natočení volantu. Pokud dojde k rozdílu, znamená to, že vozidlo může dostat smyk.

Proti tomu se systém ESP nejprve snaží snížit výkon motoru a poté cíleným brzděním jednotlivých kol vrátit vozidlo do správného směru. Na rozdíl od systémů ABS a ASR, které jsou schopny ovládat prokluz pneumatiky pouze v podélném směru, systém ESP ho dokáže regulovat i ve směru příčném.

  1. Nepodceňujte pasivní prvky bezpečnosti v autě

Kromě prvků aktivního zabezpečení existují také prvky pasivní ochrany řidiče a všech cestujících v autě. V první řadě jde o bezpečnostní pásy, airbagy, opěrky hlavy, ale i dětské autosedačky. Pasivním prvkem ochrany posádky je rovněž samotná konstrukce karoserie. Při provádění kontroly auta před cestou, byste se právě na tyto systémy měli zaměřit.

 

Airbagy

Airbag je nafukovací zádržný systém, který je určen k ochraně cestujících ve vozidle v případě nárazu. Airbagy jsou obvykle umístěny ve volantu, na palubní desce a někdy i v bezpečnostních pásech. Při čelním nárazu se airbag řidiče aktivuje z volantu, zatímco airbag spolujezdce se aktivuje z palubní desky. Boční airbagy jsou umístěny ve dveřích nebo v sedadlech.

Bezpečnostní pásy

Bezpečnostní pásy jsou jedním z nejdůležitějších bezpečnostních zařízení v automobilu. Funguje tak, že rozkládá síly vzniklé při nárazu na velkou plochu těla, čímž snižuje jejich intenzitu. Při čelním nárazu zabraňují bezpečnostní pásy nárazu cestujících do částí předního skla anebo jejich vylétnutí ze zadních sedadel do přední části vozu.

 

Dětské autosedačky

Při výběru dětské autosedačky se zaměřte na její správný typ a následnou instalaci do vozu. Měli byste vědět, jak nastavit sedadlo v autě tak, aby do něho autosedačka dobře zapadla a poskytovala dětskému tělíčku v průběhu jízdy oporu. Mnoho moderních vozů je pro upevnění dětských sedaček vybaveno systémem Isofix, který se skládá z úchytů vedoucích přímo ke konstrukci vozu, do nichž se pak kotví dětská sedačka.

 

Hlavová opěrka

Opěrka hlavy je jedním z velmi důležitých prvků pasivní ochrany vozu, kterou si ale mnoho řidičů před jízdou ani pořádně nedokáže nastavit. Přitom právě správné nastavení hlavové opěrky může při nehodě snížit riziko poranění krční páteře.

  1. Jezděte defenzivně

Při defenzivním způsobu jízdy jezdíte vždy s bezpečnostní rezervou, a proto jste schopni rychleji a vhodně reagovat na kritické situace. K defenzivnímu přístupu patří například to, že se při jízdě snažíte předvídat nebezpečí, abyste měli dostatek času na odpovídající reakci.

Dalším důležitým aspektem je nenechat se při řízení rozptylovat, abyste se mohli plně soustředit na provoz kolem sebe. Za minimální bezpečnou vzdálenost mezi vozidly je při rychlosti 90 km/h považováno přibližně 50 m, při rychlosti 130 km/h už je to ale téměř dvojnásobek. V neposlední řadě je důležité uvědomovat si vlastní únavu za volantem a během dlouhých cest si dělat pravidelné přestávky.

  1. Na bezpečnostní pravidla myslete i při převozu psa v autě

Bezpečností pravidla je potřeba dodržovat také při převážení našich psích miláčků. Zvíře musí být ve vozidle řádně zafixováno, aby se nemohlo volně pohybovat a ohrozit cestující v případě náhlého brzdění nebo nehody. K tomuto účelu je nejlepší použít speciální postroj pro psy, který lze pevně připevnit k systému bezpečnostních pásů nebo ke kotevním úchytům systému Isofix.

Pro větší psy je lepší vyhradit zavazadlový prostor a ten od zbytku vozu oddělit pevnou mříží. Špatným řešením není ani pořízení cestovní přepravky nebo klece pro psy.

  1. Před dlouhou cestou auto pořádně zkontrolujte

Čeká vás cesta do zahraničí a už se na ni těšíte? Než se však vydáte na cestu, je důležité důkladně zkontrolovat stav vašeho vozu. To zahrnuje kontrolu hladiny motorového oleje, chladicí kapaliny, tlaku v pneumatikách a hloubky dezénu, ale také stavu stěračů a světel. Pokud si nejste něčím jisti, je nejlepší obrátit se na kvalifikovaného mechanika, který provede důkladnou kontrolu vašeho vozu.

Ostatně alespoň rychlá kontrola auta před jízdou by se měla stát i součástí vaší denní rutiny zahrnující cesty do práce či za nákupy.

 

zdroj foto: pixabay, unsplash

Portál Chcižít.cz je na Facebooku - děkujeme za podporu!
Klikněte na To se mi líbí

Líbí se vám portál Chcižít.cz? Podpořte nás kliknutím na tlačítko To se mi líbí dole.


Rady a tipy

Nové otázky pro autoškoláky se zaměřují na zranitelné účastníky provozu

Ministerstvo dopravy ve spolupráci s asociací autoškol představuje nové sady otázek se čtvrtletním odstupem. Opět jsou sezonně zaměřené, tentokrát jsou…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
© Chcižít.cz | 2000 - 2024 | Vyrobil INET-SERVIS.CZ Kontakt | Nastavení cookies