ESP
ESP je zkratka pro Elektronický Stabilizační Program (Electronic Stability Program). Úkolem ESP je automatická stabilizace automobilu v některých náročných situacích, například při rychlém průjezdu zatáčkou, a předejít tak možné nehodě. Zjednodušeně řečeno jde o jakousi nadstavbu k systému ABS.
Systém ESP byl poprvé uveden na trh v roce 1995 firmou Mercedes. Nejprve byl jen v drahých modelech, ale později se rozšířil i do ostatních vozů jiných výrobců. V budoucnu se počítá s tím, že by měl být elektronický stabilizační program montován jako povinná výbava do všech nových vozidel.
Princip fungování ESP:
Systém ESP pomocí různých čidel monitoruje jízdu a chování vozidla. Sleduje mimo jiné rychlost vozu, směr kol (natočení volantu), výkon motoru a také dostředivé (příčné) zrychlení. Laicky řečeno ESP hlídá, kam chcete jet vy a kam ve skutečnosti jede vozidlo. Pokud tyto údaje spolu nekorespondují, systém zasáhne. Většinou tak, že přibrzdí některé z kol a případně ubere motoru na výkonu. ESP tak řidič ocení například za situace, kdy musí na kluzkém povrchu udělat rychlý úhybný mánévr.
Diskuze ke článku - ESP
vložit novýPoužívám fabii RS, která ma v základu ESP a musím říct, že je to vážně suprová věc, protože můžete být sebelepší řidič, ale protijedoucího řidiče nedokážete ovlivnit, aby jel normálně. Stalo se mě, že v přehledném esíčku proti mě vyjelo auto, aprotože jsem to neočekával provedl jsem úhybný manévr, který jsem zvládl jen díky ESP. Pokud mohu někomu poradit a vím, že mezi proesionálama to muže znít jako zbytečnost, tak uvažujte při výběru vozu důkladně, neboť něčí řeči mě naozdíl od ESP nezachrání. Na závěr bych chtěl říct, že mam najeto něco kolem 500 tis km, ale jsem rád za každy systém, který drží moje auto pod kontrolou. S autem, které nemá žádné bezpečnostní prvky si také rád zařádím, ale v prostorách bývalého letiště a v místech, kde mě nehrozí vážná kolize a pokud možno tak s bezpečně stojícím dohledem pro případ pomoci. Ahoj RS FABIA
Pro vložení fotek z autonehody do systému, prosím, použijte tento formulář.
Doporučujeme
Alu kola, elektrony, litá kola, hliníková kola.
Kalkulačka, povinné ručení porovnání všech pojišťoven v ČR.
KV car - autopůjčovna Praha. Vozy značky Škoda, VW, Audi.
Internetová parfumerie Parfémy eden značkové parfémy a kosmetika
Nová videa
Vážná nehoda na Slovakia Ringu
Neuvěřitelné štěstí na chodníku
Obrovské štěstí
Nehoda dvou nákladních vozidel v Olomouci skončila vysypáním plynových lahví
Požár autobusu na d1
Z diskuze
Lidi, hned ze začátku jak přijíždí ke světelné signalizaci tak se snaží kamion z pohledu… zobrazit
naprostý souhlas. ty hovádka co jeli za tím kamionem nejsou vůbec o nic lepší. asi by se dost… zobrazit
jak už jsem psal at si to dou vyřídit před barák a daj si do huby ale svý spory at jsem… zobrazit
ta zítka o kterou se třel nevypadá moc jako plot.. :D zobrazit
Tak fajn klidně si promluvím,pokud to nebude s baseballkou:-)Asi máš pravdu že by stačilo… zobrazit
